[TÉMA TÝDNE] Jak vnímáme barvy?

17. října 2016 v 19:09 | Naissus |  TÉMATA TÝDNE
Téma týdne "barvy kolem nás" přišlo jak na zavolanou. Chystal jsem se vydat dříve napsaný článek, ale nebyl k tomu čas ani nálada. Tak tedy tady jej máte:


Tentokrát to bude článek, na který ode mne nejste zvyklí. Bude to zamyšlení. Nebudou zde fakta, pouze hypotetické možnosti. O co ale půjde? O barvy. Předem připomínám, že to, co Vám chci sdělit se velmi obtížně vysvětluje, takže pokud jste alergičtí na časté opakování slov, ba i vět, odejděte prosím dříve, než dostanete záchvat.

Už je to dlouho, asi rok a půl, co jsem se s kamarádkou zamýšlel nad velmi zajímavou otázkou. Co když každý z nás vidí barvy jinak, ale přesto si myslí, že je vidí tak, jak má? Co když vy vidíte zelenou tak, jako já vidím červenou, ale když řeknu, že je to zelené, tak budete souhlasit, protože máte od malička naučené, že je to prostě zelená. Každý by si ale pomyslel, že to jeho vidění barev je to nejlepší a vidět celý svět o pár odstínů jinak by bylo strašné, jenže ti, co ten svět tak opravdu vidí, tak jsou na to zvyklí. Opět upozorňuji, že tato teorie není prokázána. Kdybychom si ale vyměnili oči s někým jiným, tak by nastalo peklo. Viděli bychom zeleně to, co pro nás bylo vždy červené a místo stříbrného iPhonu byse měli velmi tmavý, až šedý. Co když to tak opravdu je? Je možné to prokázat? Má každý člověk jinak posunuté barevné spektrum, či úplně změněné? Na toto odpověď nemám.

Jsem rád, že jsem s vámi mohl sdílet toto zamyšlení a děkuju těm, kteří to dočetli až sem. Co myslíte Vy?


Naissus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama